Wystrój wnętrz

Wystrój industrialny – czy może być ciepły?

Współczesne trendy w architekturze wnętrz lubią proste formy i naturalne materiały. Aranżacje często cechuje wystrój industrialny, a ten, jak wiadomo jest skromny, minimalistyczny i pełen surowych elementów. Zwisające z sufitu kable, drewniane belki, betonowe ściany – to tylko przykład tego, z czym możemy się spotkać. Jak postrzegamy taki wystrój? Zazwyczaj mówimy o nim, że jest zimny i surowy. 

Czy można ocieplić wystrój industrialny, a co ważniejsze, czy możemy zrobić to tak, by cała aranżacja nie straciła swojego uroku?

Okazuje się, że jest na to kilka sposobów i można wprowadzać je w życie bez szkody dla wyglądu wnętrza.

Wystrój industrialny a kolorystyka

Styl industrialny nie lubi dekoracji ani bogatej kolorystyki. Zastosowane w aranżacji barwy zazwyczaj ograniczają się do naturalnego koloru wykorzystanych w wystroju materiałów. Towarzyszą im biele, czernie, beże i szarości. Najwięcej jest kolorów jasnych, które rozjaśniają wnętrze, a oprócz tego sprawiają, że wydaje się bardziej przestronne. Wprowadzenie niewielkich akcentów w żywych kolorach nie powinno zaszkodzić aranżacji. I tak na przykład można postawić na barwę pomarańczową, która świetnie skomponuje się z szarością betonu. Jeśli nadamy taką barwę jednej ze ścian lub jej niewielkiej części, ożywimy wnętrze, a jednocześnie zachowamy wystrój industrialny, który nie straci przy tym na atrakcyjności.

Odpowiednie oświetlenie

Słabo oświetlone wnętrze wydaje się zimne, smutne i ponure, to, które rozświetlamy za pomocą lamp, ożywia i staje się przyjemniejsze oraz przytulniejsze. Jeśli zadbamy o to, by do aranżacji wprowadzić odpowiedni rodzaj opraw, nie będziemy musieli obawiać się, że pomieszczenie będzie przygnębiało albo robiło wrażenie zimnego. Nawet oświetlenie industrialne, cechujące się surowością, prostotą i minimalistycznym designem, doskonale ociepli pomieszczenie. Wystarczy wybierać takie oprawy, które,  emitują światło o ciepłej barwie.

Jeśli pomieszczenie jest duże, warto pomyśleć o kilku źródłach światła. Oświetlenie ogólne, uzupełniające i funkcyjne powinno nawzajem się uzupełniać i pozwalać na komfortowe funkcjonowanie we wnętrzu.

Ocieplanie za pomocą materiałów

Wystrój industrialny stanie się przyjemniejszy, jeśli zastosujemy takie materiały jak drewno, czy cegła. Tu znaczenie ma zarówno ich faktura, jak i barwa. Naturalny rysunek słojów i kolor drewna są pożądane nie tylko we wnętrzach industrialnych, jednak to w nich odgrywają szczególnie ważną rolę w budowaniu przytulnego wnętrza. Zastosowana cegła może mieć różną barwę. Doskonale sprawdzi się cegła biała, ale najlepiej do ocieplenia wnętrza zastosować cegłę czerwoną.

Roślinność ma znaczenie

Każde wnętrze będzie przyjemniejsze i bardziej przyjazne dla użytkowników, jeśli umieścimy w nim rośliny zielone. Te będą kojąco wpływać na nasze nerwy oraz ocieplać wnętrze. Takie rozwiązanie warto zastosować również, jeśli chodzi o wystrój industrialny.

Ocieplenie wnętrza mieszkania, nawet tego surowego i pozoru zimnego, wcale nie musi być trudne. Warto tylko wiedzieć, jakie materiały, elementy i kolorystykę należy zastosować.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge