Inne

Worek na śmieci? Wybór niełatwy

Zielone, niebieskie, czarne. Z uchwytami bądź taśmą ściągającą. Mniejsze i większe. Mamy dziś ogromny wybór worków na śmieci. Każdy z producentów zachwala swój produkt, a my wielokrotnie bierzemy ten najtańszy lub reklamowany i ostatecznie niekoniecznie jesteśmy z niego zadowoleni. Teoretycznie worek na śmieci to produkt, nad którego zakupem nie trzeba się aż tak zastanawiać. Z drugiej strony jednak, gdy śmieci się nie mieszczą, rozrywają worek i sprzyjają bałaganowi, zaczynamy zastanawiać się, gdzie popełniliśmy błąd na etapie zakupów? Sprawdźmy to!

Konstrukcja worka a wygoda jego użytkowania

Najprostsza konstrukcja worka to ta, która nie jest opatrzona żadnymi dodatkowymi udogodnieniami. Nie możemy liczyć na wygodne uchwyty czy też tak ważną wytrzymałość. Mamy za to najniższe ceny. Czyli coś za coś.

Worki z uszami przypominają siatki, jakie dostajemy w sklepie. Uszy nie mają otworów, ale w dużym stopniu ułatwiają nam zawiązanie worka i jego wyniesienie. Poza tym są to konstrukcje wytrzymalsze od swoich najtańszych odpowiedników.

Na końcu tej piramidy swoje miejsce znajdują worki z tak zwanym zaciągiem. Otwór worka wykonany jest z dwóch warstw materiału, a wewnątrz znajduje się specjalna taśma. Zaciągnięcie taśmy powoduje zmniejszenie otworu worka i w największym stopniu ułatwia jego zawiązanie. Tego typu konstrukcje są zwykle najdroższe, ale i najbardziej wytrzymałe. Poza tym wygodą użytkowania w znaczącym stopniu górują nad pozostałymi konstrukcjami.

Nie zawsze decydujemy się na najdroższe rozwiązanie, bo nierzadko te zwykłe konstrukcje, o ile są wytrzymałe, okazują się być dla nas wystarczającymi. I w tym wypadku trzeba dobierać worki do własnych potrzeb. Produkty tego typu zaoferuje chociażby producent opakowań Opakowania24.eu.

Co oznaczają kolory worków?

Na co dzień pewnie nie zastanawiamy się nad tym, że kolor worka na śmieci nie bierze się znikąd. Kolory mają jednak znaczenie i również ułatwiają wybór. Oznaczają bowiem, do jakich odpadów przeznaczony jest worek na śmieci, a co za tym idzie, łatwiej dopasować je do pojemnika.

Żółte worki na śmieci przeznaczone są do zbierania odpadów z tworzyw sztucznych, ale i opakowań wielomateriałowych. W czerwonych workach przechowuje się złom żelazny i odpadki metalowe. Zielony worek na śmieci oznacza, że możemy do niego wrzucać odpady ogrodowe oraz szkło kolorowe. Niebieski powinniśmy wybrać, gdy chcemy wyrzucać tekturę oraz papier. W fioletowych workach przechowujemy odpady biodegradowalne. W tych, które wybieramy stosunkowo najczęściej – czarnych, będziemy składować odpadki mieszane.

Chciałoby się rzec – do wyboru, do koloru! Barwa worka ma w tym wypadku jednak duże znaczenie. Warto o niej pamiętać na równi z rozmiarem, który musi zostać dopasowany do pojemników na odpady.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge