Inne

Tektura falista i jej niezwykłe zastosowania

Tektura falista ma szereg ważnych właściwości, które czynią ją odpowiednim materiałem do zabezpieczania i pakowania przeznaczonych do transportu towarów. Wysoka odporność na ściskanie i wytrzymałość materiału gwarantuje bezpieczeństwo przewożonych i przesyłanych rzeczy. Jednak obok podstawowego i powszechnie znanego sposobu wykorzystania, tektura znajduje też zastosowanie, które początkowo może zaskakiwać.

O zaletach stosowania tektury falistej może świadczyć fakt, że jest to najgrubszy dostępny na rynku oraz wyjątkowo odporny na ściskanie i zgniatanie materiał papierniczy. Jej wyjątkowe właściwości czynią ją odpowiednim materiałem do zabezpieczenia i transportu nawet większych gabarytowo, ciężkich i delikatnych przedmiotów. Niskie koszty produkcji oraz liczne zalety sprawiły, że obecnie tektura falista jest powszechnie stosowanym materiałem.

Tektura falista i jej znane zastosowania

Jeśli zadamy sobie pytanie, do czego używana jest tektura falista, od razu przyjdzie nam na myśl pakowanie i zabezpieczanie towarów przed ewentualnymi uszkodzeniami. Jeśli zastanowimy się chwilę dłużej, dojdziemy do wniosku, że zastosowań jest o wiele więcej. Bo przecież oprócz pakowania towarów tekturę wykorzystać można także do:

  • produkcji wszelkiego rodzaju pudeł, kartonów i opakowań,
  • zabezpieczania narożników mebli podczas transportu,
  • lepszej amortyzacji przesyłanych przedmiotów i zabezpieczania przed wstrząsami,
  • produkcji brandowych opakowań z logiem lub innym znakiem firmowym,
  • ochrony transportowanych towarów przed uszkodzeniami mechanicznymi,
  • przechowywania przedmiotów,
  • zabezpieczania i ochrony powierzchni przed zabrudzeniami podczas wykonywania prac remontowych.

Inne zastosowanie tektury

Sposoby wykorzystania tektury nie ograniczają się jednak do tych, wymienionych powyżej.  Tektura falista doskonale sprawdza się również w pracach remontowych. I nie chodzi tu wcale o zabezpieczanie powierzchni, ale zastosowanie jej jako jednego z materiałów budowlanych. W tym celu należy zaopatrzyć się w nową, fabrycznie wyprodukowaną tekturę. Możesz to zrobić na tej stronie – producent opakowań.

Taki materiał doskonale sprawdzi się jako podkład podłogowy, na którym układać można panele, parkiet lub płytki ceramiczne. Skąd taki pomysł na wykorzystanie tektury? Wszystko za sprawą jej właściwości. Wytworzona z wielu warstw oraz poddana prasowaniu jest wystarczająco sztywna i odporna na uszkodzenia, by doskonale pełnić funkcję podkładu. Jej atutem jest także zdolność amortyzacji.

Zalety tektury jako podkładu podłogowego

Zastosowanie tektury falistej jako podkładu podłogowego ma za zadanie wyrównanie posadzki. Dzięki swoim właściwościom tektura doskonale zniweluje wszelkie nierówności. Ułatwia to prace polegające na układaniu podłogi i podnosi komfort jej późniejszego użytkowania.

Co więcej, tektura jest materiałem o cechach izolatora akustycznego oraz termicznego. Zatem wykorzystując ją, dostajemy dodatkowe korzyści. Po pierwsze zyskujemy możliwość odizolowania zimnej posadzki od użytkowanej przez mieszkańców podłogi, po drugie mieszkając w budynku wielorodzinnym, nie będziemy musieli obawiać się, że nasze kroki lub spadające na podłogę przedmioty wywołają uciążliwy dla mieszkających na dole hałas.

Zainteresowani tematem zapewne zadają teraz pytanie: jakie parametry musi wykazywać tektura falista, by zastosować ją jako podkład podłogowy. Otóż najistotniejszą cechą będzie, wpływająca na komfort użytkowania grubość.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge