Wystrój wnętrz

Pielęgnacja lamp stołowych wykonanych z różnych materiałów

Lampy stołowe to oferta bardzo ciekawych wykonań. Kompozycje, które bazują na metalu, drewnie, ale i tkaninach. Szczególnie pośród lamp z abażurami. Znajdziemy także projekty ze szkła czy łączące w sobie metal i błyszczące kryształki. Niezależnie od przyjętej aranżacji wnętrza można znaleźć lampy, które zachwycają i wpisują się w dany klimat. By posłużyły długi czas i każdego dnia cieszyły swoim dekoracyjnym charakterem tak samo, trzeba wiedzieć, w jaki sposób o nie zadbać.

Lampy stołowe z abażurem

Abażur to często tkaniny, na których zbiera się kurz i to dość solidnie. Nie wypierzemy ich, bo stracą swój kształt i nie nadadzą się do ponownego założenia na podstawę lampy stołowej. Z kurzem poradzimy sobie stosując lekko zwilżoną szmatkę i regularnie przecierając abażur.

Zaletą, jaką posiadają lampy stołowe, jest ich mobilność, a także możliwość bezproblemowego zdjęcia abażuru czy klosza. Dzięki temu nie tylko mamy okazję do stworzenia nowej lampy na bazie wcześniej stosowanej podstawy, ale i wygodnie oraz bezpiecznie, jak i dokładnie, wyczyścimy górę lampy.

Na abażurze nie powinna pozostawać wilgoć, ponieważ najczęściej opiera się na metalowym rusztowaniu, które zacznie matowieć, ciemnieć i rdzewieć, jeśli zbyt długo pozostanie wilgotne.

Szklane klosze i kryształowe elementy

Szkło i kryształki prezentują się elegancko i wyjątkowo pięknie, gdy goszczą pośród konstrukcji lamp stołowych. Padające przez nie światło tworzy ciekawe efekty. Kryształki mienią się odcieniami wielu barw także w świetle dziennym, dzięki promieniom słońca wpadającym przez okno. Gdy jednak osiądzie na nich kurz, a z czasem staną się pokryte tłustą warstwą, odbiorą cały urok lampie stołowej.

Szkło i kryształowe elementy należy czyścić miękką ściereczką. Stosując wodę rozcieńczoną z delikatnym płynem do mycia naczyń. Dla zachowania pięknego błysku, można delikatnie całość przetrzeć ściereczką nasączoną wodą z octem, a potem wypolerować.

Metalowe konstrukcje i drewniane dodatki

Zarówno metal, jak i drewno nie lubią się z wilgocią. Nawet, jeśli są odpowiednio wykonane, zabezpieczone i zaimpregnowane, jak w przypadku drewna. Tutaj mycie i czyszczenie odbywa się w sposób podobny, jak w przypadku abażurów tkaninowych. Wilgotną ściereczką, delikatnie, bez stosowania silnych środków czyszczących, które rysują i są nawet w stanie zedrzeć zewnętrzną warstwę.

Pamiętaj o żarówkach!

Regularne czyszczenie podstawy, abażura czy klosza, to nie wszystko. Pamiętać musimy również o żarówkach, a kolejno przewodzie z włącznikiem. Stosujemy suchą szmatkę, ewentualnie minimalnie wilgotną, by pozbyć się kurzu czy większych zabrudzeń i wycieramy dokładnie do sucha. Zakurzona i tłusta żarówka nie tylko zaoferuje mniej wyrazistego światła, ale i zepsuje efekt wizualny, a do tego skrócimy jej żywotność.

Jeśli odpowiednio zadbamy o swoje lampy stołowe, to posłużą nam długi czas i pozwolą niejednokrotnie modyfikować je, by dopasować do zmieniających się aranżacji wnętrz.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge