Wokół domu

Oświetlenie wokół domu – na co warto zwrócić uwagę

Oświetlenie wokół domu to nie tylko sposób na efektowną aranżację ogrodu i przestrzeni przydomowej, ale także, a może nawet przede wszystkim, możliwość stworzenia bezpiecznej przestrzeni dla mieszkańców. Sposób, w jaki zaplanowane zostanie oświetlenie, powinien odpowiadać potrzebom mieszkańców i spełniać trzy podstawowe funkcje: tworzyć efektowną dekorację domu, umożliwiać bezpieczne poruszanie się po zmroku oraz odstraszać ewentualnych intruzów przed wtargnięciem na posesję.

Jeśli jesteś już szczęśliwym posiadaczem własnego domu, to doskonale wiesz, że aranżacja przestrzeni wokół domu jest niemal tak samo ważna, jak wystrój wnętrza. Kluczowe będzie nie tylko posadzenie roślinności, dbanie o trawnik i porządek w ogrodzie, ale także właściwe oświetlenie.

Czym powinno się ono charakteryzować?

Przede wszystkim powinno spełniać oczekiwania mieszkańców pod względem efektywnego pełnienia wszystkich wymienionych wyżej funkcji.

Dekoracyjne oświetlenie wokół domu

Efektowna dekoracja świetlna wokół domu to sposób na stworzenie w ogrodzie przyjemnej, intymnej atmosfery. Warto zadbać tu zarówno o oświetlenie samego ogrodu, jak i miejsca na tarasie, gdzie będziemy spędzać czas wspólnie z rodziną i znajomymi. Dzięki dekoracji świetlnej dom i jego otoczenie  będzie prezentować bardzo efektownie, a przebywanie w nim po zmierzchu stanie się czystą przyjemnością.

Dostępny na rynku oświetleniowym asortyment lamp zewnętrznych stwarza inwestorom szerokie pole do popisu. Przemyślana aranżacja pozwala na oświetlenie zarówno ścieżek w ogrodzie, jak i elewacji budynku.

Oświetlenie wokół domu i bezpieczeństwo

Światło to nie tylko dekoracja, ale także bezpieczeństwo. Mowa tu zarówno o możliwie najlepszym zabezpieczeniu posesji przed wtargnięciem na nią osób niepożądanych, jak i stworzeniem wokół domu bezpiecznej przestrzeni po zmroku. W tym drugim przypadku konieczne jest oświetlenie drzwi wejściowych, ścieżek, którymi będziemy się poruszać oraz schodów.

Istotne jest również, gwarantujące bezpieczeństwo poruszania się, oświetlenie tarasu.

Oświetlenie strefy wejściowej warto zaplanować w taki sposób, by snop światła padał na klamkę i zamek w drzwiach. Bezpieczeństwo zapewnimy sobie, jeśli dodatkowo oświetlimy też podest wejściowy oraz prowadzące do drzwi schody. Oprawy lamp można pozostawić widoczne  dla odwiedzających dom gości lub ukryć je w daszku nad strefą wejściową.

Ścieżkę prowadzącą do domu oraz podjazd podświetlisz elegancko, montując w trawniku lub kostce brukowej specjalne oprawy oświetleniowe. Zamiast nich można też zdecydować się na oświetlenie ścieżki do domu lampami ustawionymi na niewielkich słupkach. W pobliżu wejścia na posesję oraz w ogrodzie można rozważyć rozlokowanie oświetlenia z czujnikami ruchu. Taki zabieg powinien skutecznie odstraszyć ewentualnych intruzów, a także zapewnić bezpieczeństwo poruszającym się wokół domu mieszkańcom. Co więcej, zaplanowane w ten sposób oświetlenie  stanie się idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą pozostać ekologiczne i nie chcą świecić światła w ogrodzie przez całą noc.

O czym jeszcze warto pomyśleć, planując oświetlenie wokół domu? Oczywiście o podświetleniu numeru posesji. Pozwoli to trafić do nas gościom po zmroku. Warto też zapamiętać, że właściwie zaplanowane oświetlenie wokół domu stanie się jego wizytówką po zmroku.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge