Wystrój wnętrz

Oświetlenie w stylu prowansalskim

Oświetlenie dobrze dobrane do aranżacji pomieszczenia jest jak wisienka na torcie. To taka kropka nad i, zwieńczenie całości, bez której wystrój wnętrza, nie byłby taki  niezwykły. Oświetlenie w stylu prowansalskim, będzie więc zupełnie inne niż to, które zaproponowalibyśmy do wnętrza urządzonego zgodnie z trendami nawiązującymi do stylu nowoczesnego, czy industrialnego. 

Każdy styl stosowany w aranżacji wnętrz posiada swoje charakterystyczne cechy. Odnosi się to tak do zastosowanych kolorów, wzorów i materiałów, jak i stylistyki mebli oraz zamontowanego w pomieszczeniu oświetlenia. Trzymając się tej zasady, urządzimy efektownie wyglądające i spójne pod względem stylistycznym wnętrze.

Czy przywiązywanie uwagi do spójnej stylistyki wnętrz ma znaczenie?

Moim zdaniem tak. Działania, w których widać konsekwencję w doborze poszczególnych elementów wystroju i dbałość o to, by każdy kolejny wprowadzony do pomieszczenia element współgrał z całością, prowadzą do powstania spójnych stylistycznie i harmonijnych wnętrz. Takie pomieszczenia prezentują się znacznie lepiej, niż te, w których każda kolejna rzecz reprezentuje odmienną stylistykę. Jeśli zatem marzysz o mieszkaniu w stylu prowansalskim, nie zapomnij dobrać do niego odpowiedniego oświetlenia.

Styl prowansalski – krótkie wprowadzenie

Styl prowansalski charakteryzuje się jasnymi, pastelowymi barwami ścian i mebli. We wnętrzach często spotkać można postarzane meble z metalowymi okuciami. Chociaż same meble mogą sprawiać wrażenie ciężkich, stylistyka wnętrza jest niczym lekki powiew świeżości. Kojarzy się z latem, wakacjami i zapachem lawendy. We wnętrzach często spotyka się motywy kwiatowe oraz świeże i suszone kwiaty i zioła.

Styl prowansalski przywodzi na myśl sielski, wiejski klimat, gdzie znaleźć można szyk i elegancję niczym z dworkowych izb. Pomieszczenia urządzone w tym stylu są harmonijne, spokojne i przytulne. A jakie lampy będą do nich pasować?

Oświetlenie w stylu prowansalskim, czyli jakie?

Lampy pasujące do stylu prowansalskiego powinny nawiązywać designem do wystroju wnętrza. Można ich szukać na stronie znanych producentów oświetlenia, którzy oferują szeroki asortyment oświetlenia, wpisujący się w różne style wnętrzarskie – lampy wiszące nowoczesne.

Główne oświetlenie w stylu prowansalskim bardzo często występuje w postaci klasycznego żyrandola, najczęściej wykonanego z kutego żelaza lub mosiądzu. Nierzadko funkcję tę pełnią również lampy stylizowane na stare latarnie. Choć z pozoru dobór oświetlenia głównego do wnętrza prowansalskiego może wydawać się trudny, w rzeczywistości tak nie jest. Zadanie jest o tyle proste, że do tego typu wnętrz pasuje niemal każdy, charakteryzujący się klasyczną formą żyrandol.

Wiemy już, że oświetlenie w stylu prowansalskim powinno obejmować żyrandol. Nie jest to jednak jedyna lampa, jaka powinna znaleźć się we wnętrzu. Prowansalski styl lubi liczne dekoracje, ozdoby i bibeloty. Urządzanie salonu, czy sypialni w tym stylu nie może się zatem obejść bez ustawionej na komodzie, nocnym stoliku lub innych eksponowanym miejscu lampy stołowej. To absolutny must have. Lampka taka powinna charakteryzować się klasyczną formą i nawiązującym do stylistyki wnętrza abażurem.

Jak widać, przy aranżacji wnętrza, oświetlenie w stylu prowansalskim nie powinno nastręczać dużych problemów.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge