Wystrój wnętrz

Oświetlenie glamour w wydaniu skandynawskiej aranżacji

Oświetlenie glamour, czyli lampy pełne blasku i błysku. Kryształowe żyrandole, połączenie eleganckiego metalu, a do tego szklanych elementów, które mienią się w słońcu. Taka propozycja jest dość charakterystyczna i zdecydowanie kojarzy się z wnętrzami luksusowymi. Czy jednak lampy, w tym kryształowe żyrandole, mogą ożywić aranżacje skandynawskie? Stonowane, pełne pastelowych barw i harmonii oraz tak lubianego minimalizmu?

Kryształowe lampy vs. minimalistyczne i skromne oświetlenie

Niegdyś aranżacje wszelkiego rodzaju, wydawały się być idącymi w jednym kierunku. Nie było w nich zbyt dużo miejsca na odważnie propozycje, niecodzienne połączenia. Wystroje przypominały zmieniające się trendy modowe. Gdy jakiś kolor lub wzór był na topie, tego się trzymano. Dziś zarówno w modzie, jak i pośród wystrojów wnętrz, można pozwalać sobie na połączenia, które kiedyś uznano by za totalny brak gustu i smaku.

Aranżacje skandynawskie mają to do siebie, że są przyjazne, ciepłe, spokojne i stonowane. Obfitują w pastelowe barwy i światło, które wprowadza wręcz romantyczny nastrój. Często rezygnuje się z oświetlenia głównego, na rzecz lamp bocznych. Niezależnie od wybranej konstrukcji, stawia się na minimalizm i harmonię, a tych tylko teoretycznie nie są w stanie zapewnić chociażby kryształowe żyrandole, jakie oferuje niejeden sklep z lampami. Dziś możliwości aranżacji inspirują, a szeroko pojęty wystrój skandynawski, który stał się bardzo elastyczny, pozwala na połączenie wnętrza zaskakującego poczuciem równowagi, ze światłem, które mieni się o każdej porze dnia, innymi barwami.

Spójnie, ale odważnie

Jeśli w grę wchodzi wystrój skandynawski, ale marzenie o lampie kryształowej lub oświetleniu innego rodzaju, które będzie nie tylko eleganckie, a wręcz luksusowe, trudno porzucić, czas brać się do pracy. Połączenie tak dwóch charakterystycznych światów staje się wyzwaniem, ale takim, któremu można podołać. Co więcej, warto mu podołać, bo efekty ostateczne potrafią pozytywnie zaskoczyć.

W skandynawskim wystroju jest przyjaźnie, ciepło, przytulnie. Jeśli dominują barwy jasne, pastelowe, najbardziej charakterystyczne dla tej stylizacji wnętrzarskiej – błękity, szarości, biele, beże, pudrowe róże, przy pomocy lamp z kryształowymi elementami, można je jeszcze lepiej wyeksponować.

Dla zachowania równowagi, warto ograniczyć wszelkiego rodzaju dodatki. Szczególnie te zbędne, które poza dekoracją nie wnoszą żadnych walorów praktycznych. Oświetlenie w stylu glamour przejmuje na siebie rolę ozdoby każdego wnętrza, stąd utrzymanie efektu harmonijnego wystroju, wymaga połączenia luksusu z umiarkowanym minimalizmem.

Jak dobrać luksusowe lampy

Mając do dyspozycji wystrój skandynawski, ale nieco zbyt ubogi, można sobie pozwolić na więcej finezji w wybieranym oświetleniu. Im jednak większa liczba dodatków, kolorów i wyrazistych detali, w tym elementów wyposażenia goszczących we wnętrzu, tym mniej pierwiastka glamour musi w sobie posiadać oświetlenie. Czas podołać wyzwaniu!

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge