Inne

Opakowania foliowe – czy na pewno ekologiczne?

Opakowania foliowe kojarzą się z negatywnym wpływem na środowisko. W sklepach od dawna nie możemy liczyć na darmowe „jednorazówki”. Musimy za nie zapłacić, ale chętniej korzystamy z toreb wielorazowego użytku. Nic w tym dziwnego. Faktycznie substancje służące wyrobowi tradycyjnych folii, są bardzo długi czas rozkładane przez środowisko. Ekologia pozostawia zatem wiele do życzenia. Jak jednak prezentują się możliwości dzisiejszych produktów?

Opakowania foliowe, które są biodegradowalne

Szkodliwość produktów foliowych jest oczywista. Z tego względu stawia się na artykuły papierowe, a także szklane, w zależności od potrzeb. Opakowania foliowe mają jednak sporo zalet, które decydują o tym, że wciąż z nich korzystamy. Wbrew pozorom nie muszą zagrażać środowisku naturalnemu. Obecnie do ich produkcji wykorzystuje się materiały biodegradowalne, proekologiczne, które są w stanie przyspieszyć proces rozkładu.

Torby foliowe mogą bazować na składniku, który pozwala ograniczyć proces rozkładu do zaledwie dwóch lat. Worki ekologiczne stają się tak samo przyjazne dla środowiska, jak opakowania papierowe.

Wygoda użytkowania

Folie, w zależności od konkretnych rodzajów, oferują pożądaną trwałość i wytrzymałość. Ponadto opakowania foliowe nie muszą być wyrzucane każdorazowo po użyciu. Te większe, grubsze, odporne na rozerwania, a nawet przedziurawienia, przydają się podczas kolejnych zakupów. Można w nie zapakować rozmaite artykuły domowe, które nie wymagają zachowania dostępu powietrza, za to niezbędne jest szczelne opakowanie.

Są wygodne w użyciu, a pewien stopień rozciągliwości i dopasowanie do kształtów umieszczanej zawartości, sprzyja przenoszeniu i pakowaniu. Na takich opakowaniach jest miejsce, by wykonać firmowy nadruk, który staje się mobilną i nienachalną reklamą.

Artykuły, które łączą w sobie walory użytkowe, a przy tym reklamowe, trafiają do szerokiego grona odbiorców. Są znacznie bardziej lubiane niż chociażby zwykłe ulotki, które wyrzucamy do pierwszego napotkanego na drodze kosza na śmieci.

Wybierając się na zakupy, trudno mieć w rękach tylko torby papierowe, które nie nadają się do noszenia ciężkich produktów, ponadto są nieporęczne. Wady innego rodzaju opakowań, to między innymi brak odporności na wilgoć, opady atmosferyczne i rozmaite zabrudzenia. Z kolei opakowania foliowe nie tracą swoich właściwości i praktycznego zastosowania, nawet wtedy, gdy muszą zmagać się z deszczem, wysoką czy niską temperaturą.

Jak dbać o środowisko korzystając z opakowań foliowych

Przysłowiowo, by był wilk syty i owca cała, warto rozważyć zamienne stosowanie opakowań wykonanych z różnych materiałów. Do lżejszych i poręcznych artykułów wystarczą papierowe torby, nawet te duże. Z kolei do cięższych, niewymiarowych, o nieregularnych kształtach i ostrych brzegach, lepiej sprawdzą się wytrzymałe opakowania foliowe. A gdy nie znajdziemy dla nich żadnego innego zastosowania, mogą posłużyć za worki na śmieci.

Ekologii mówimy zdecydowane tak, a produkty foliowe wcale nie muszą działać na niekorzyść środowiska.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge