Wystrój wnętrz

Mała łazienka – jak optycznie ją powiększyć?

Okazuje się, że mała łazienka może być przestronna. Co więcej, wiele projektantów wnętrz wdraża do niej pełnowymiarowy program funkcjonalny, który sprawdza się w 100%. Aby pomieszczenie to, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, kusiło efektem finalnym, warto zastosować sprawdzone metody, które podbiją serca praktycznych estetów. Jak zaaranżować małą łazienkę? Podpowiadamy w artykule!

Aranżacja małej łazienki, czyli podstawowe zasady w pigułce

Przede wszystkim rozpoczynamy od podłogi – ta nie może być zastawiona lub też zagracona dodatkami. Warto, abyś pozostawił najwięcej wolnej przestrzeni podłogowej, jak to możliwe. Trik ten skutecznie współgra z optycznym powiększeniem i tworzeniem iluzji. To również dobry argument na to, aby w małej łazience znalazła się podwieszana toaleta.

Innym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni jest zastosowanie chłodnych barw. Niezależnie od tego, czy jest to ściana, podłoga, czy też sufit – te powinny zostać wykończone materiałami w odcieniach błękitu, bieli, jasnej szarości, bladego fioletu czy pudrowego różu. Pamiętaj, kolor łazienki powinien również współgrać z aranżacją oraz Twoim gustem! Jeśli nie lubisz zwyczajności i zastanawiasz się, jak wyrazić swoją szaloną naturę – to znamy na to sposób. Wzory płytek łazienkowych w stylu hiszpańskim skutecznie zadbają o wnętrze!

Mała łazienka – duże płytki

Czy wiesz, że przeciwieństwa się przyciągają? Taki sam układ sprawdzi się na niewielkiej przestrzeni. Zalet takiego rozwiązania jest wiele – przede wszystkim duże płytki łatwiej ułożyć, a co za tym idzie, ekipa remontowa zaoszczędzi Twój i swój czas. Ponadto duże kafelki do małej łazienki są tańsze, więc to korzystny sposób na odłożenie pieniędzy. Jeśli natomiast chodzi o walor estetyczny, to warto mieć na uwadze ich duży, wręcz ogromny format, dzięki któremu osiągniesz jednolitą, spójną, a co za tym idzie również iluzorycznie większą przestrzeń.

Aranżacja małej łazienki z wanną również może się udać!

Mała łazienka nie musi oznaczać, iż z góry jesteś skazany na kabinę prysznicową. Okazuje się, że duże sprzęty – umywalka, wanna, a nawet pełnowymiarowe dodatki są lepszym rozwiązaniem od niewielkich detali, których wszędzie jest pełno. To dość paradoksalne stwierdzenie, aczkolwiek natłok małych urządzeń, sprawia, iż łazienka staje się ciasna, mało funkcjonalna.

Do wanny warto również dobrać parawan z przezroczystym, bezbarwnym szkłem. Dzięki temu osiągniesz iluzoryczne wrażenie spójności elementów, dopasowujących się do przestrzeni.

Mała ubikacja – aranżacje

Podział na część kąpielową oraz oddzielną ubikację jest bardzo popularnym trendem, szczególnie wśród osób pytających – jak urządzić łazienkę w bloku. Sama ubikacja jest naprawdę niewielkim pomieszczeniem, w związku z tym w 100% powinno być funkcjonalne. Oznacza to, że ograniczamy dodatki do minimum, przemycając je pod postacią praktycznych akcesoriów oraz ozdobnej armatury – stylowy stojak na papier toaletowy, lustro w pięknej ramie z rzeźbieniami lub uroczy dywan z frędzlami to strzał w dziesiątkę.

Mała łazienka jest sztuką kompromisu. Podczas jej remontu i aranżacji należy kierować się rozsądkiem oraz wziąć pod uwagę estetyczne, ale również praktyczne elementy – to klucz do sukcesu niewielkiej przestrzeni!

Ocena

1 thought on “Mała łazienka – jak optycznie ją powiększyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge