Wystrój wnętrz

Lampy stołowe – eleganckie oświetlenie dodatkowe

Jeśli szukamy eleganckiego, a zarazem ciekawego dodatku do domowych wnętrz, postawmy na lampy stołowe. Ich różnorodność jest na tyle duża, że z powodzeniem można je wpisać w klimat każdego pomieszczenia. Nie ma również większego znaczenia, gdzie zostaną ustawione. A im bardziej nietypowe miejsce, tym lepiej dla wystroju!

Lampy stołowe – dobierz je do aranżacji

Aby tego typu oświetlenie faktycznie ciekawie się prezentowało, musi być dobrane do charakteru zastosowanej aranżacji. Czy jednak w takim wypadku ma szansę wyróżnić się z tłumu? Zdecydowanie tak, bo zdobiona podstawa, materiałowy abażur lub szklany klosz, pozwalają dopieścić wnętrze, ale bez przyćmiewania zastosowanego wystroju.

Dobór do aranżacji jest o tyle ważny, że w grę wchodzi spójny charakter wnętrza. Lampy stołowe mogą zaskakiwać kolorami, kształtami i detalami, ale nie powinny być przesadnie jaskrawe. Jeśli będą się nadmiernie wyróżniać, nawet najmniejszym szczegółem nie wpiszą się w charakter wnętrza, zwrócą na siebie uwagę, ale niestety w sposób negatywny.

Zastanówmy się zatem, czy nasze wnętrza są klasyczne, retro, a może bliższe nowoczesnym wydaniom. Na ile pragniemy pozostać przy dotychczasowej aranżacji, a kiedy przychodzi moment, by lampy stołowe stały się dobrym zaczątkiem czegoś nowego. Uwzględnijmy barwy i wzory dominujące we wnętrzu, bo można je przenieść na wybrane lampy.

Jak dobrać klosz?

Lampa stołowa może być zakończona kloszem lub abażurem. I jedno, i drugie rozwiązanie przynosi ciekawe efekty pod względem estetyki. Kuszą wzorzyste materiały, ale tuż obok pojawiają się propozycje szklanych kloszy o nietypowych kształtach. Na jakie lampy stołowe zdecydować się ostatecznie?

Ponownie weźmy pod uwagę swoje wnętrze, jego funkcjonalność, chęć udekorowania oraz zastosowaną aranżację. Jeśli zależy nam na uzyskaniu przytulnej atmosfery, światła o ciepłej barwie skupionego na małych fragmentach przestrzeni, wybierzmy stożkowaty klosz. Ten wykonany z grubego materiału, będzie łagodził wiązkę światła. Jeśli lampy stołowe mają za zadanie zdobić, a ich rola oświetleniowa spada na dalszy plan, możemy postawić na ciemny kolor abażuru. Jeśli zaś liczymy na bardziej wyrazistą wiązkę światła, materiał powinien być jasny.

Spośród kloszy w sposób wyjątkowy prezentują się te szklane. Światło spod nich padające odbija się od podstawy i gwarantuje atrakcyjny efekt. Wiązki świetlne różnorodnie oświetlają pobliskie przedmioty, tym samym mogą je eksponować.

Materiały na lampy stołowe

Szkło, ceramika, metal. Te materiały dominują pośród lamp stołowych. Szkło jest eleganckie i estetyczne. Sprawdza się praktycznie w każdym wnętrzu, a najlepiej pasuje do wystrojów luksusowych i wyrafinowanych. Ceramika to szansa na stworzenie klimatycznego kącika czytelniczego. Ceramiczne podstawy nierzadko można przemalować na dowolny kolor. Co z metalem? Ten wybór będzie wpisywał się w potrzeby wnętrz industrialnych i modnych loftów.

Lampy stołowe jako eleganckie oświetlenie dodatkowe, sprawdzają się doskonale. Mogą stanowić uzupełnienie każdego rodzaju lamp zastosowanych we wnętrzach.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge