Wyposażenie

Lampy oświetleniowe LED. Czy to się opłaca?

Oszczędności szukamy dziś wszędzie, gdzie tylko się da. Pytamy wielokrotnie czy lampy oświetleniowe LED są w stanie zmniejszyć wydatki związane z oświetleniem? Z jednej strony mówi się o zdecydowanie mniejszym poborze mocy i długiej żywotności. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy chcemy wymienić większość bądź komplet oświetlenia w domu. A jednak żarówka tego typu potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Rozwiejmy wątpliwości na ten temat.

Fakty i mity – lampy oświetleniowe LED

Okres eksploatacji światła, które oparte jest na technologii półprzewodnikowej, może być 25-krotnie dłuższy niż w przypadku tradycyjnych żarówek. To dużo. Pod tym względem lampy oświetleniowe LED nie mają sobie równych. Ilość dostarczanej energii, jaką oferują, czyli tak zwana sprawność, kształtuje się na poziomie 80-95%. W przypadku tradycyjnych żarówek mówimy jednak tylko o 5-10%.

Przeciętny moduł LED jest w stanie posłużyć nam przed około 7 lat. Do tego oświetlenie takie w swoim wnętrzu nie posiada żadnych ruchomych i szklanych elementów, co czyni je odpornym na uszkodzenia i wstrząsy.

Pełną jasność lampy oświetleniowe LED osiągają w ciągu mikrosekund od włączenia. Mogą pracować ze ściemniaczami i nagrzewają się w niewielkim stopniu. Co ważne, są bezpieczne, ponieważ nie zawierają toksycznej rtęci.

Pośród wad nie zapominamy o wysokiej cenie. Z tego względu stosowanie diod LED, jako oświetlenia głównego, nie będzie dobrym rozwiązaniem. Poza tym większość dostępnych produktów oferuje światło zimne, które zmienia percepcję ludzkiego wzroku. Możemy zatem inaczej postrzegać przedmioty oświetlone w taki sposób. LED-y są także wrażliwe na temperaturę.

Warto czy nie?

LED-y mają jeszcze jedną zaletę, o której warto wspomnieć. Z ich pomocą można uzyskać światło praktycznie w każdym kolorze. W przypadku wystroju wnętrz taki detal może mieć duże znaczenie. Światło bowiem spełnia nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną.

Za wyborem przemawia zatem jakość, możliwości zastosowania, żywotność i brak zawartości toksycznych substancji. Po drugiej stronie szali wciąż ciąży wysoka cena. Kompromisowym rozwiązaniem jest zatem zaplanowanie oświetlenia w taki sposób, by LED-y punktowo doświetlały miejsca, do których nie dociera naturalne światło dzienne bądź światło z głównych punktów. Takie systemy sprawdzą się również w miejscach, które chcemy podkreślić, uwydatnić, nadając im dekoracyjnego charakteru.

Przeanalizujmy dokładnie własne możliwości finansowe, a następnie zaplanujmy dokładne rozmieszczenie oświetlenia. Biorąc pod uwagę możliwości i właściwości LED-ów. Uwzględniając efekt, jaki chcemy uzyskać i atmosferę, jaką ma budować światło. Liczy się kolor, barwa, kierunek padania światła i jego kąt. A następnie kwestie wizualne, czyli oprawy, klosze, zdobienia. Lampy oświetleniowe LED pozostawiają spore pole do popisu. Względem priorytetowej oszczędności trzeba jednak dobrze przemyśleć ten zakup.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge