Wystrój wnętrz

Kinkiety wewnętrzne – alternatywa dla modnych plafonów

Plafony oferują wiele zalet, które sprawiają, że znajdujemy dla nich miejsce pośród wielu domowych wnętrz. Nie każdy jednak pała sympatią do lampy, która jest płaska, zwykle minimalistyczna i kojarząca się z dawnymi wystrojami obiektów publicznych. Alternatywą nawet dla tych najnowocześniejszych i niecodziennych plafonów, są kinkiety. Choć i one mają za sobą dość długą historię, a niegdyś oświetlały wąskie uliczki, dziś wpisują się w trendy wnętrzarskie.

Światło, które poprawia proporcje

Kinkiety mogą z powodzeniem znaleźć swoje miejsce pośród przedpokojów, wąskich korytarzy i niewymiarowych hallów. Ich światło może być kierowane ku górze, ku dołowi lub w obydwu kierunkach. Znajdujemy także konstrukcje pozwalające na jeszcze większy zakres sterowania światłem. Te cechy sprawiają, że kinkiety stają się uniwersalne, a we wspomnianych pomieszczeniach, a właściwie przestrzeniach, spełniają swoje funkcje praktyczne.

Przedpokoje czy korytarze są niczym ciągi komunikacyjne, ścieżki, po których się poruszamy, przechodzimy do kolejnych pomieszczeń. Ich początek zwykle zaczyna się tuż przy drzwiach wejściowych. Musimy zatem znaleźć miejsce na komódkę na buty, podręczny wieszak na odzienie wierzchnie i wyjściowe akcesoria, jak parasol, czapkę, rękawiczki, torbę na zakupy. Niewielka przestrzeń, często nieproporcjonalna i niewymiarowa, której nadajemy tylko walorów praktycznych. Zapominamy jednak o tym, że to najważniejsza wizytówka domu.

Miejsce, które widziane jest jako pierwsze po otwarciu drzwi wejściowych. Mamy zatem tylko krótką chwilę, by aranżacją, wnętrzem i swoim lokum zrobić wrażenie, zachęcić do wejścia. Kinkiety są w stanie pomóc, a właściwie ich światło, bo to ono odpowiada za podwyższanie komfortu korzystania z danej przestrzeni, ale i eksponowanie jej urody. Czy wąski korytarz albo niewymiarowy przedpokój, mogą zachwycać urodą? Zdecydowanie tak!

Wiązki świetlne padające z tak zaprojektowanego oświetlenia bocznego, mogą wpływać na modyfikację proporcji. Optyczne podwyższenie, obniżenie lub powiększenie tej części domostwa. Do tego maksymalne rozjaśnienie przestrzeni, do której w większości przypadków nie dociera światło naturalne.

Oświetlenie schodów

Schody to element konstrukcyjny, dzięki któremu swobodnie przemieszczamy się między piętrami domu. Przy okazji stanowią świetne pole do popisu tych, którzy chcą ciekawie zaaranżować tak ważny element budowy. Ażurowe barierki, drewniane i polerowane poręcze, ręcznie kute balustrady, a tuż pod schodami miejsce na szafki, niewielki schowek lub mały stoliczek z subtelną dekoracją. Połączenie funkcjonalności z dopasowaniem do wystroju wnętrza.

Jeszcze jeden element, o którym koniecznie trzeba pamiętać, to oświetlenie. Bez niego nawet najpiękniejsze schody nie będą dobrze się prezentować, a poruszanie się po nich będzie dalekie od bezpiecznego. Na pierwszy plan ponownie wysuwają się kinkiety.

Propozycja lamp montowanych bocznie, które mają całkowicie osłonięte żarówki – kloszem lub abażurem, wpisuje się w aranżację każdych schodów. To należycie oświetlona przestrzeń, bez efektu rażenia w oczy, przemieszczając się na coraz wyższe stopnie. Światło skierowane ku górze dodatkowo optycznie powiększa tę przestrzeń. Decydując się na oprawę kinkietu, która jest otwarta ku górze i ku dołowi, a rozmiary otworów na przykład klosza są identyczne, uzyskuje się równomierne oświetlenie. Ponadto światło padające w dół może dodatkowo eksponować ozdoby zawieszone na ścianie.

Atmosfera sprzyjająca odpoczynkowi i budująca klimat każdego wnętrza

Kinkiety sprawiają, że płynąca z nich wiązka światła jest dość subtelna. Tym samym udaje się uzyskać przyjazną atmosferę każdego wnętrza. Gdy na przykład w sypialni lub wydzielonej strefie w salonie służącej relaksowi, zostają zastosowane tylko kinkiety, bez oświetlenia górnego, tworzy się przytulny klimat. Można liczyć na odpoczynek, doskonałe samopoczucie, wrażenie komfortu przebywania w danym pomieszczeniu czy wydzielonej strefie.

Kinkiety są w stanie odpowiedzieć na potrzeby najbardziej wymagających użytkowników. Uniwersalne, ale i elastyczne w swoim charakterze, bo równie dobrze sprawdzają się w korytarzach, sypialniach, salonach, a nawet łazienkach. Wystarczy zadecydować o designie, kolorystyce, źródle światła i miejscu montażu, by cieszyć się połączeniem komfortu, estetyki i walorów praktycznych.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge