Wystrój wnętrz

Jak wybrać oświetlenie do pokoju – dla zdrowia i dobrego nastroju

Dobry nastrój, zdrowie, samopoczucie. To wszystko jest w stanie zapewnić nam między innymi oświetlenie naturalne. Jak wybrać oświetlenie do pokoju, by korzystać z tego, co oferuje światło naturalne, ale i wykorzystać możliwości światła sztucznego, niezbędnego w naszej szerokości geograficznej. Przyjrzyjmy się sprawdzonym metodom na właściwe dobieranie oświetlenia do pokoju.

Jak wybrać oświetlenie do pokoju – nowoczesne LED-y

Wiemy już, że liczy się funkcja, jaką spełnia dane pomieszczenie. Inne potrzeby mają miejsca pracy, salony, kuchnie, jak i łazienki czy pokoje dziecięce. Rola determinuje sposób oświetlania. Niezależnie jednak od wspomnianej, warto trzymać się jednego, dość uniwersalnego rozwiązania. Są nim LED-y. Nowoczesna technologia, która znalazła swoje miejsce w oświetleniu. Sprzyja ekologii, pozwala na zachowanie oszczędności. LED-y dają wyrazistą wiązkę światła. Ponadto takie oświetlenie jest bezpieczne w użytkowaniu, między innymi z tego względu, że się nie nagrzewa. Można również liczyć na największą trwałość spośród dotąd poznanych rozwiązań.

Oświetlenie LED-owe to jedna z podpowiedzi, a właściwie odpowiedzi na pytanie, jak wybrać oświetlenie do pokoju. Musimy pamiętać o tym, że światło ma kolosalne znaczenie dla naszego organizmu. Pobudza lub uspokaja, w zależności od jego barwy oraz mocy. Sprzyja zachowaniu kondycji i zdrowia, choć pośrednio. Bezpośrednio zaś decyduje o tym, jaki mamy nastrój i samopoczucie. Nic dziwnego, że to właśnie w sezonie jesienno-zimowym najczęściej dopada nas chandra, a zaburzenia depresyjne przybierają na sile.

Poznajmy najważniejsze parametry

Jak wybrać oświetlenie do pokoju? Najlepiej kierując się informacjami na opakowaniach produktów oświetleniowych, w tym żarówek. W przypadku tych ostatnich należy zwracać uwagę na temperaturę barwową oraz moc żarówek, jak i ich strumień świetlny. Do tego wskaźnik oddawania barw, który decyduje o tym, czy kolory, kształty, ostrość widzianych elementów, są rzeczywiste, a nie przekłamane.

W Internecie można znaleźć szereg porad, w jaki sposób odczytywać poszczególne informacje. W razie wątpliwości można poradzić się sprzedawcy w sklepie. Najważniejsze jednak, by nie kupować decydując się na dany produkt, tylko ze względu na jego cenę. Koszty są oczywiście ważne, ale to nie one wpływają na efekt końcowy.

Niezapomniana estetyka

Światło sztuczne daje szansę na maksimum koncentracji w miejscu pracy. W sypialni koi i wycisza tuż przed snem. W kuchni sprawia, że posiłki stają się jeszcze bardziej apetyczne. W łazience gwarantuje wykonanie precyzyjnego makijażu i przyjemność oddawania się czynnościom pielęgnacyjnym. Poza funkcjami, mamy zatem jeszcze jeden ważny aspekt, a mianowicie estetykę, wystrój, aranżację, na jaką w znaczącym stopniu wpływa zastosowane oświetlenie.

Rodzaj lamp, sposób ich umiejscowienia i rozmieszczenia, a do tego barwa, moc i wyrazistość światła, decydują o efektach wizualnych. Teraz już wiemy, jak wybrać oświetlenie do pokoju!

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge