Wokół domu

Instalacja elektryczna i rodzaje lamp ogrodowych

Poruszanie się po zmroku w nieoświetlonym ogrodzie to prawdziwa udręka. Brak bezpieczeństwa, komfortu i niemożność, chociażby odnalezienia kluczy, a następnie trafienia do zamka. To w tym celu decydujemy się na różnorodne rozwiązania oświetleniowe, ale i po to, by nasze posesje zyskały na walorach dekoracyjnych. Design to dopiero początek aspektów, na które musimy zwracać uwagę, jak i które przyjdzie nam umieścić w skrzętnie wykonanym planie oświetlenia ogrodu.

Instalacja elektryczna – zrób to dobrze!

Oświetlenie zewnętrzne podłączać będziemy najpewniej do instalacji domowej. Najlepiej zadbać o dwa oddzielne obwody. Do tego dwa włączniki. Jeden nadmiarowoprądowy, który będzie zgodny z mocą obciążenia, drugi zaś przeciwporażeniowy. Na niewielkich posesjach i malutkich działkach można sobie pozwolić na zasilanie niskim napięciem: 12V bądź 24 V. W przypadku dużych powierzchni, gdzie nasze lampy zewnętrzne to już nie kilka niezauważalnych punkcików, ale całe linie świetlne przez nie wytyczone, należy wykonać instalację zasilaną napięciem sieciowym 230 V.

O instalacji elektrycznej trzeba myśleć na samym początku, ponieważ układanie przewodów wymaga nierzadko wykopania tuneli i naruszenia zielonej architektury. Gdy zabierzemy się za to dopiero po urządzeniu ogrodu, dołożymy sobie pracy. Wiele roślin trzeba będzie przesadzić, a dekoracyjnym elementom znaleźć nowe miejsce i cały wysiłek włożony w projekt posesji pójdzie na marne.

Lampy ogrodowe – do wyboru, do koloru!

W ogrodzie i wokół domu możemy zainstalować kinkiety, słupki, reflektory, oprawy najazdowe, lampy do zabudowy czy wysokie latarnie. Pełna dowolność. Także pod względem projektów, jakie mamy do wyboru. Styl to jedno, ale aspektów praktycznych ponownie nie możemy pominąć. A do tych zaliczymy tak ważne parametry. Ochronę IP informującą o szczelności, czyli odporności na wilgoć i wodę. Najwyższej ochrony wymagają lampy, które zagoszczą w oczkach wodnych, jak i pod powierzchnią wody, będąc przez cały czas zanurzonymi.

Nasze oprawy oświetleniowe zewnętrzne zmagać się będą nie tylko z różnorodnymi warunkami atmosferycznymi, ale i zabrudzeniami oraz masą, chociażby pojazdu. W tym celu lampy oświetlające dróżki powinny być odporne na piasek i kurz. Z kolei oprawy najazdowe muszą poradzić sobie z masą pojazdów.

Gdzie kupować

Bardziej od punktu, w którym dokonujemy swoich zakupów, istotnymi będą informacje, jakimi zostają opatrzone oprawy oświetleniowe. Potrzeba odpowiednich parametrów, a także znaku bezpieczeństwa B. Dla najbardziej wymagających doskonałym wyborem będą renomowani producenci, co do których ofert zwykle można mieć dużą dozę zaufania.

Reszta to już tylko i wyłącznie nasze upodobania. Gusta z powodzeniem zostaną zaspokojone z nieustannie poszerzającą się ofertą rynku oświetleniowego.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge