Inne

Format kopert, gramatura, dodatkowe elementy, czyli jak wybrać odpowiednią kopertę?

Dobór odpowiedniej kopert do zawartości jest tak samo istotny, jak dopasowanie pudełka tekturowego do przesyłanego towaru. Znaczenie ma tutaj format kopert, gramatura oraz zastosowanie dodatkowych elementów, takich jak okienko, folia bąbelkowa  oraz różne nadruki. Na co zwracać uwagę i czym kierować się wybierając koperty?

Koperty są niezbędnym wyposażeniem każdego biura i urzędu. W zależności od wielkości przesyłanych materiałów format kopert może być różny. Międzynarodowe wymiary kopert określone są normą ISO 269. Natomiast według Polskiego Komitetu Normalizacyjnego standardowo format kopert określa się poprzez oznaczenia DL, C, B i E, gdzie dodatkowo wykorzystuje się odpowiednie oznaczenie cyframi. Największa koperta to E3 o wymiarach 280 × 400 mm.

Tytułem wstępu

Głównym przeznaczeniem kopert jest przesyłanie korespondencji i drobnych przedmiotów, a także ich zabezpieczanie i magazynowanie. Zależnie od zastosowania różny może być format kopert, sposób zamykania, grubość papieru i jego kolor. Istotne jest także zastosowanie dodatkowych elementów, które mogą wzmacniać materiał, wskazywać na to, co może być w środku lub lepiej chronić zawartość.

Format kopert

Istnieje wiele różnych formatów kopert. Trudno wymienić tu wszystkie, dlatego w tabeli wykazano te najważniejsze i najpowszechniej wykorzystywane.

Format kopert Rozmiar w milimetrach
E3 280 × 400
B4 250 × 353
B5 176 × 250
B6 125 × 176
C3 324 × 458
C4 229 × 324
C5 162 × 229
C6/C5 114 × 229
C6 114 × 162
C7/C6 81 x 162
DL 110 × 220

Gramatura kopert

Gramatura to nic innego jak określenie wagi koperty w ujednoliconej jednostce, jaką jest g/m².W zależności od grubości papieru zastosowanego do produkcji kopert będą się charakteryzować one różną gramaturą. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu papier o gramaturze od 80 g/m² do 100 g/m². Na podstawie gramatury określa się ciężar przesyłki listowej.

Elementy dodatkowe

Oprócz takich parametrów jak format kopert i ich gramatura dochodzą jeszcze dodatkowe elementy.

Okienko

Koperty z okienkiem najczęściej wykorzystywane są do korespondencji przez urzędy. Odpowiednie złożenie listu i właściwe umieszczenie go w kopercie sprawia, że nazwa adresata wydrukowana na liście widoczna jest przez okienko. Dzięki temu nie ma już konieczności adresowania koperty.

Folia bąbelkowa

Niektóre koperty podklejane są wewnątrz folią bąbelkową, co ma wzmocnić ich strukturę. Takie koperty doskonale sprawdzają się do przesyłania i przechowywania drobnych i cennych lub po prostu delikatnych przedmiotów. Dzięki temu, że koperty bąbelkowe są lekkie, nie podnoszą kosztów przesyłki. Dobrze zabezpieczają drobne, kruche i cenne elementy.

Rodzaj koperty należy dobierać w zależności od jej przeznaczenia. Warto pamiętać, że znaczenie będą miały tu różne jej parametry. Do najważniejszych należy jednak format kopert, a także ich gramatura i zastosowanie dodatkowych elementów.

Ocena

1 thought on “Format kopert, gramatura, dodatkowe elementy, czyli jak wybrać odpowiednią kopertę?

  1. Świetny wpis, sam często zamawiam koperty z wpisem do mojej obecnej instytucji także jestem bardzo zadowolony. Każdy teraz tylko internet i internet natomiast takie podstawowe formy reklamy jak właśnie drukowanie kopert nadal jest skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge