Inne

Folia bąbelkowa i jej niezwykłe zastosowania

Jest bardzo prosta w budowie, a jednak niezwykła. Powszechnie stosowana do pakowania delikatnych przedmiotów i zabezpieczania towarów podczas wysyłki, znajduje też szereg innych zastosowań. Świetnie sprawdza się w ogrodnictwie, budownictwie i izolacji. Znajduje wielu fanów i entuzjastów rozrywki polegającej na strzelaniu z małych bąbelków. Jej powstanie było równie niezwykłe, jak niektóre z jej zastosowań. Czym jest folia bąbelkowa i na czym polega jej fenomen? O tym postaram się opowiedzieć w  dzisiejszym wpisie.


Folię bąbelkową, powszechnie określaną też jako pęcherzykowa, wykonuje się z tworzyw sztucznych. Jej najczęstszym zastosowaniem jest ochrona przedmiotów przed uszkodzeniem w trakcie transportu lub wysyłki. Ze względu na jej właściwości jest to jeden z najlepszych materiałów do pakowania, który skutecznie zabezpiecza towar przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz amortyzuje wstrząsy i pochłania drgania. Skutecznie chroni też przed zabrudzeniem, pyłem, kurzem i wilgocią.

Ceniony materiał

Wynaleziona w drugiej połowie ubiegłego wieku, dziś jest już powszechnie stosowana w wielu różnych branżach i okolicznościach. Znalazła nie tylko zastosowanie użytkowe. Folia bąbelkowa dostarcza też wielu osobom specyficznej formy rozrywki. Strzelanie z pęcherzyków powietrza i wsłuchiwanie się w wydawany przy tym charakterystyczny trzask polubili i duzi i mali. Przez niektóre osoby folia bąbelkowa doceniona została tak bardzo, że postanowili dołączyć do jej fanpage’a w mediach społecznościowych. Specjalnie dla niej utworzono też specjalne święto – Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej (Bubble Wrap Appreciation Day).

Od czego się zaczęło?

W roku 1957 dwóch amerykańskich inżynierów pracowało nad wynalezieniem plastikowej tapety. Niestety, a może i stety, powstał zupełnie inny produkt. Zamiast tapety otrzymali folię bąbelkową. Swoją porażkę postanowili jednak przekłuć w sukces. Ponieważ wynalazek nie znalazł zastosowania jako tapeta, postanowili zainteresować nim rynek jako materiałem izolacyjnym. Tu było już znacznie lepiej. Pomimo wszystko najpowszechniejszym zastosowaniem folii bąbelkowej było i nadal jest zabezpieczanie towaru i cennych, delikatnych przedmiotów podczas transportu.

Do czego jeszcze może służyć?

Znamy już najczęstsze zastosowania folii bąbelkowej, teraz czas poznać te bardziej niezwykłe. Już na wstępie zaznaczam, że jest ich całkiem sporo. Mnogość zastosowań tego materiału, niekiedy bardzo niezwykłych, może zadziwiać.

Uszczelnij swoje okna

Przykładem takiego niezwykłego zastosowania folii bąbelkowej jest wykorzystanie jej do uszczelniania okien przed zimą. Oczywiście nikt z nas nie marzy o oknach oklejonych folią, jeśli jednak nie zdążyliśmy z wymianą okien przed zimą, a w mieszkaniu jest zimno, wystarczy wyciąć z folii pęcherzykowej fragment o rozmiarze okna i przykleić ją wzdłuż jego krawędzi.

W ogrodnictwie

Folia bąbelkowa, dzięki swym właściwościom termoizolacyjnym, doskonale chroni też rośliny ogrodowe. Wystarczy owinąć nimi jeszcze przed przymrozkami młode drzewa i krzewy, które chcemy ochronić. Pamiętajmy przy tym, by zrobić w folii otwory wentylacyjne, dzięki którym do rośliny będzie dopływało z zewnątrz powietrze.

Niczym torba termiczna

Wybierasz się na wakacje i zastanawiasz nad zakupem torby termicznej? Zamiast niej możesz z powodzeniem użyć folii bąbelkowej. Dzięki swym właściwościom termicznym folia bąbelkowa może przez długi czas utrzymywać temperaturę żywności. Możesz więc przez pewien czas skutecznie zatrzymać temperaturę ciepłego posiłku albo mrożonego mięsa.

Wymienione wyżej sposoby użytkowania folii bąbelkowej to tylko nieliczne z jej niezwykłych zastosowań. W rzeczywistości jest ich zdecydowanie więcej. Dzięki własnej inwencji z pewnością sam znajdziesz kilka dodatkowych ciekawych sposobów jej zastosowania.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge