Wystrój wnętrz

Czas na plafon – oświetlenie na wiele okazji

Efektowne oświetlenie pomieszczenia można uzyskać, stosując rozmaite oprawy. Jedną z najbardziej niezwykłych moim zdaniem jest plafon. Dziś stosowany do oświetlenia wnętrz, dawniej spotykany głównie na elewacji zewnętrznej, a jeszcze wcześniej, zanim nastały czasy elektryczności, terminu “plafon” stosowano nie w odniesieniu do oświetlenia, lecz jako określenie elementu dekoracyjnego w architekturze wnętrz.

O historii plafonu można by napisać krótkie opowiadanie. Skąd się wziął? Jaką funkcję pełnił we wnętrzu? Gdzie stosowany jest współcześnie? Choć obecnie pojęcie to dla większości z nas wiąże się mocowaną do sufitu oprawą oświetleniową, w przeszłości było zupełnie inaczej.

Element architektury wnętrz

W architekturze wnętrz plafon znany był od czasów starożytności. Jego prawdziwy rozkwit nastąpił jednak w renesansie. W tych czasach nie było to jednak oświetlenie, lecz piękny element architektoniczny, zdobiący sufit lub sklepienia komnat. Niezwykle dekoracyjny, bogato zdobiony płaskorzeźbą, malowidłem, sztukaterią i freskiem zachwycał i wówczas i dzisiaj. Najczęściej przewijały się na nim sceny o tematyce religijnej, alegorycznej lub mitologicznej. Obecnie można oglądać go w udostępnionych do zwiedzania pałacach, zamkach oraz niektórych, pochodzących z tamtego okresu kościołach.

Oświetlenie zewnętrzne

Wraz z nastaniem elektryczności plafon, tym razem już jako oprawa oświetleniowa, zaczął pojawiać się w przestrzeni publicznej. Montowany na ścianach budynków, w podziemnych przejściach i innych wymagających doświetlenia miejscach w istotny sposób podnosił poziom bezpieczeństwa po zmierzchu. Charakteryzował się wtedy bardzo prostą formą. Miał dawać światło, a zarazem być trwały i wytrzymały. Stosowany także w ciągach komunikacyjnych oraz przestrzeniach, w których zdarzały się akty wandalizmu.

Plafony nowoczesne

Obecnie pod pojęciem “plafon” kryje się bardzo wiele zróżnicowanych pod względem designu opraw. Od bardzo prostych, wręcz prymitywnych, nadal stosowanych w przestrzeni publicznej, do eleganckich, dekoracyjnych i wyróżniających się niebanalnym designem. Te drugie odnajdujemy najczęściej we wnętrzach.

Plafony nowoczesne w pomieszczeniach mieszkalnych, w zależności od modelu, montowane są w pokojach, salonach, sypialniach, holach, łazienkach. Równie często odnajdziemy je we wnętrzach komercyjnych.

Jako bardzo praktyczne oprawy doskonale sprawdzają się w pomieszczeniu w roli oświetlenia ogólnego. Świetnie komponują się z nowoczesnymi wnętrzami, które utrzymane są w zgodzie z zasadami minimalizmu oraz prostoty. Jednocześnie mogą pozostawać eleganckie i dodawać wnętrzu uroku.

Szeroki wybór – szerokie możliwości

Współczesny, niezwykle zróżnicowany asortyment branży oświetleniowej sprawia, że klienci mogą wybierać spośród plafonów wyróżniających się oryginalnym designem oraz klasycznych w formie. Ich ogromny wybór daje we wnętrzu duże możliwości aranżacyjne. Duża ilość modeli stwarza możliwość dopasowania oprawy do wnętrza mieszkania. Ta, w zależności od wyboru inwestora, może dyskretnie oświetlać pomieszczenie albo, poza swoją główną funkcją, stanowić przyciągający uwagę element dekoracyjny.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge