Budowa domu

Budowa małego domu – jak ocenić koszty

Rozwiązaniem problemów mieszkaniowych może być budowa małego domu. Jednak wycena takiej inwestycji nie zawsze jest prosta. Wielu inwestorom zdarza się przecenić swoje możliwości finansowe albo źle oszacować koszty. W efekcie tego budowa często pozostaje nieukończona. Tymczasem właściwe przeanalizowanie wszystkich wydatków może uchronić przed takim błędem.

Na ostateczny koszt budowy domu wpływ będzie miało wiele różnych czynników. Wśród nich wymienić należy technologię, w jakiej stawiany będzie budynek, stopień skomplikowania bryły, rodzaj dachu, a także powierzchnię budynku i ilość kondygnacji. Im mniejsza będzie powierzchnia domu, tym niższe powinny być koszty. Budowa małego domu będzie zatem optymalnym rozwiązaniem dla inwestorów dysponujących ograniczonym budżetem.

Budowa małego domu – szacowanie kosztów

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, jaki będzie realny koszt budowy domu, jest wykonanie kosztorysu. Jeśli inwestor nie potrafi wykonać go samodzielnie (dla osób spoza branży budowlanej może być to trudne), może zamówić taki dokument wraz z projektem domu lub zlecić jego wykonanie kosztorysantowi. Dobrze wykonany kosztorys powinien uwzględniać wszystkie koszty budowy domu, tak, by nie zaskoczyły one inwestora na późniejszym etapie.

Jak zrobić to taniej?

Im wcześniej inwestor zacznie szukać oszczędności w wykonaniu inwestycji, tym lepiej. Dobrze, jeśli zaczniemy od wyboru odpowiedniego projektu. Wiele biur projektowych posiada w swojej ofercie gotowe projekty, które określane są jako tanie domy. Jeśli natomiast brak jest takich ofert, warto samemu zwrócić uwagę na to, by projekt charakteryzował się:

  • prostą bryłą,
  • stosunkowo niedużą powierzchnią,
  • dwuspadowym dachem,
  • niewielką ilością podnoszących koszty budowy detali architektonicznych.

Jak samodzielnie kontrolować wydatki?

Niektórzy inwestorzy narzekają, że zamówione kosztorysy nijak mają się do rzeczywistości. Rzeczywiście, aby kosztorys spełniał swoją funkcję, musi być rzetelnie wykonany. Nierzadko jednak to sam inwestor rozmija się z tym, co określone zostało w dokumencie, nieostrożnie wybierając dostawców i przepłacając za materiały. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, budowa małego domu powinna opierać się o dokładne rozeznanie, gdzie i za ile można kupić konkretne materiały budowlane. Warto wiedzieć, że różnice potrafią być naprawdę spore.

Kolejnym sposobem lepszej kontroli takiej inwestycji jak budowa małego domu jest kontakt z innymi inwestorami. Warto poszukać w sieci forów, na których wymieniają się oni spostrzeżeniami. Rady z takich forów mogą okazać się bezcenne.

Dobrym pomysłem jest też rozpytanie wśród znajomych, którzy też prowadzą budowę. Z moich doświadczeń wynika, że wiele osób ma dokładne zestawienia poniesionych kosztów, często w postaci skrupulatnie prowadzonych arkuszy kalkulacyjnych. Nawet jeśli zestawienie to dotyczy innego domu budowanego według innego projektu, to przy jego porównaniu z kosztorysem wykonanym przez architekta będziemy mogli zobaczyć, na czym dokonano oszczędności, a tym samym odnieść to do naszej sytuacji.

Na koniec warto pamiętać, że budowa małego domu i związane z nią wydatki, powinny być dobrze udokumentowane właśnie poprzez zestawienia kosztów. Dzięki temu inwestor będzie w stanie określić, jaki dokładnie był koszt budowy.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge