Wokół domu

Balkony i tarasy – przemyślane aranżacje

Dla większości osób, które nie dysponują dużym ogrodem, balkony i tarasy muszą stać się przestrzenią wystarczającą  do komfortowego wypoczynku na świeżym powietrzu. Choć jest to zupełnie inny rodzaj przestrzeni i trudno nawet porównywać mały balkon w bloku do dużego, pełnego roślinności ogrodu, warto zadbać o jego aranżację i stworzyć niewielki, ale miły i przyjemny azyl, którym będziemy mogli cieszyć się po przekroczeniu progu własnego mieszkania.

Choć balkony i tarasy, które nie przechodzą w duży ogród, dają ograniczoną przestrzeń, to nadal stwarzają niezwykle wiele możliwości aranżacyjnych. Przy odrobinie wysiłku i z dobrym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni będziemy mogli cieszyć się przytulnym, zielonym zakątkiem tuż przy własnym domu. Kiedy prace aranżacyjne zostaną ukończone, może okazać się, że wcale nie potrzebujemy już dużego ogrodu, a pięknie urządzone balkony i tarasy są wprost wymarzonym miejscem na wypoczynek.

Balkony i tarasy – co będzie lepsze?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. O ile dla jednych osób idealnym miejscem do wypoczynku będzie średnich rozmiarów taras, o tyle innym może wystarczyć odpowiednio zaaranżowany mały balkon w bloku. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań i preferencji.

Faktem jest, że zarówno jedną, jak i drugą przestrzeń można urządzić przyjemnie i komfortowo i cieszyć się nią w letnie dni popijając w cieniu świeży sok lub aromatyczną kawę.

Sposób na mały balkon

Nawet niewielki balkon można przekształcić w przyjemną i ciekawą przestrzeń, jeśli przeprowadzi się dobrze przemyślane działania. Aranżując balkon, należy wziąć pod uwagę jego powierzchnię, ekspozycję na nasłonecznienie oraz ewentualne negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Na większym balkonie można pokusić się o ustawienie kwiatów, a nawet niewielkich krzewów w donicach, na niewielkim zdecydowanie lepiej sprawdzą się skrzynki kwiatowe zawieszone na balustradzie. W tym drugim przypadku można pokusić się też o solidne uchwyty na donice, które zawisną na ścianie balkonu.

Dodatkowym wyposażeniem balkonu mogą być meble. Warto zadbać, by miały lekką i przyjemną dla oka konstrukcję. Aranżację można uzupełnić o fotele, stolik i regał. Na niewielkich balkonowych przestrzeniach doskonale sprawdzą się meble prowansalskie.

Na koniec warto zadbać o oświetlenie, które pomoże stworzyć klimatyczny nastrój i pozwoli na wieczorny odpoczynek na powietrzu.

Przemyślane aranżacje tarasów

Większa przestrzeń to większe możliwości aranżacyjne. Tak pokrótce można byłoby określić to, co można stworzyć dzięki odpowiedniemu doborowi nawierzchni, mebli i roślin, nawet na średniej wielkości tarasie.

Obowiązkowym wyposażeniem tarasu powinny stać się ogrodowe meble. Tu, w zależności od upodobań, mogą to być krzesła, fotele lub kanapy. Obok nich powinien stanąć oczywiście stolik, a jeśli jeszcze wystarczy miejsca, można pokusić się o ustawienie wygodnych leżaków.

Aby wypoczynek na tarasie był przyjemny, należy zadbać o obecność zieleni. Mogą to być ustawione w donicach kwiaty, zioła lub krzewy. Dobrze też, jeśli będzie możliwość oddzielenia tarasu wyższą zielenią (tuje, żywopłot lub pnącza na ogrodzeniu), od tego, co znajduje się poza nim. Taki zabieg dotyczy oczywiście posesji z tarasem, który graniczy bezpośrednio z ciągiem komunikacyjnym lub jakimś uciążliwym dla codziennego funkcjonowania obiektem.

Balkony i tarasy, dzięki przeprowadzeniu prostych działań, mogą stać się dla mieszkańców prawdziwą oazą spokoju i miejscem wypoczynku. Przy ich aranżacji warto wykorzystywać istniejące zalety przestrzeni. Może to być dobra ekspozycja względem kierunków geograficznych,  komponująca się ładnie z bryłą budynku pergola lub rozpościerający się z tarasu piękny widok. W każdym przypadku będą to walory warte wykorzystania, co wpłynie na to, że balkony i tarasy będą bardziej atrakcyjne.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge